بازی های ساده برای افزایش هوش منطقی – ریاضی کودکان

17

در این صفحه از مجله ی ماروک، بازی های ساده برای افزایش هوش منطقی – ریاضی کودکان که قابل اجرا در خانه می باشند را برایتان مطرح می کنیم.

هوش منطقی – ریاضی یکی از هوش های 9 گانه ی گاردنر می باشد که تاثیر بسیاری روی انواع دیگر هوش دارد.

این هوش توانایی فرد در شناسایی روابط ریاضی، استفاده از تفکر نقاد، استدلال منطقی و حل مسئله است و شامل مولفه های استعداد، حافظه ی عددی – استدلال استقرایی، استدلال قیاسی، محاسبه، درک منطقی، بسط مفاهیم و خلاقیت، درک روابط علت و معلولی و … می شود.

بازی برای رشد در دوران کودکی مهم است زیرا به کودکان کمک می کند مهارت های اساسی را که در زندگی به آنها نیاز دارند ، بیاموزند. کودکان غالباً هنگام بازی، از بزرگسالان تقلید می کنند که به آنها کمک می کند تا درک کنند که چگونه مانند بزرگسالان رفتار کنند.

بعضی اوقات بزرگسالان کودک را می بینند که بازی می کند و فرض می کند که رفتار آنها فقط یک بازی است و چیزی جز سرگرمی نیست. در واقعیت ، کودکان به عنوان راهی برای یادگیری و توسعه ذهن و بدن خود بازی می کنند. با انجام بازی ، استفاده از تصورات خود و شرکت در فعالیت های بدنی کودکان بدن و ذهن خود را توسعه می دهند.

فعالیت های بی شماری وجود دارد که والدین و مربیان می توانند برای بهبود هوش منطقی کودکان 4 تا 5 سال با استفاده از زمان بازی به عنوان یک ابزار تدریس استفاده کنند.

در اینجا چند روش برای کمک به کودکان در ایجاد ارتباطات منطقی و ریاضی از طریق فعالیت های روزمره شما وجود دارد:

از بلوک های چوبی استاندارد و LEGO استفاده کنید.

لگوها کودکان را به ساخت سازه ها، یادگیری و ترکیب اشکال، مقایسه اندازه ها و تعداد آنها تشویق می کند. بازی با مواد ساختاری کمتر مانند خاک رس، شن و ماسه و آب به کودکان کمک می کند تا پایه های مفاهیم اندازه گیری را یاد بگیرند.

کودک خود را تشویق کنید تا از بلوک و اسباب بازی استفاده کند تا در مورد سناریوهای بازی خود صحبت کند و حتی راجع به آن ها داستان بسازد، مانند “این سه ماشین در جاده خانه مادر بزرگ” هستند. اگر او سه اتومبیل در جاده خانه مادربزرگ و دو کامیون در بزرگراه به کارخانه داشته باشد، می توانید از فرزند خود بپرسید که چه تعداد وسایل نقلیه در آنجا وجود دارد.

کودکان اغلب ساختمان های بلوک خود را نیز مقایسه می کنند. بپرسید، “از کجا می دانید ساختمان شما از سازه ی من بلندتر است؟” آن ها همچنین به طور طبیعی طرح ها و ساختمان های متقارن ایجاد می کنند. در صورت بحث و گفتگو با آنها ، این تقارن را متوجه می شوند و کارهای بیشتری را انجام می دهند.

برای خرید انواع لگو (آجره) و اسباب بازی اینجا کلیک کنید

از ترکیب حرکات با اعداد استفاده کنید.

اگر فرزند شما در حال حرکت است ، شاید از پله ها بالا بروید ، به او کمک کنید تا پله ها را بشمارد یا از او بخواهید که از پله ای که آن را با عدد مشخص کرده اید، بالا برود. او را تشویق کنید که هفت بار برای بالا رفتن از پله، یک پا را اول بگذارد و خیلی بازی متعدد که با همین روش و ایجاد الگو می توان انجام داد.

بازی کنید و معماها را حل کنید.

بازی هایی را انجام دهید که شامل شمارش باشد، مانند آنهایی که دارای اسپینر، تاس یا کارت هستند. بازی هایی را انجام دهید که در آن به ایجاد مهارت های حل مسئله، تشخیص شکل و مفاهیم مکانی توجه شده است.

یک بازی مانند فروشگاه راه اندازی کنید.

همانطور که کودک شما وانمود می کند که مواد غذایی، اسباب بازی ها و غیره را خریداری می کند و می فروشد، او در مورد مسائلی مانند شمارش، حل مسئله و مفاهیم ساده پول آموزش می بیند.

به او بگویید همه چیز را بشمارد.

چند سیب در سبد وجود دارد؟ چند درخت را در خارج از پنجره خود می بیند؟ در زمان میان وعده و زمان غذا، مواد غذایی را بشمارد. از فرزند خود دعوت کنید تا برای هر یک از اعضای خانواده، میان وعده ها یا فنجان های کافی را روی میز بگذارد، زیرا این کار به او کمک می کند تا در این حالت معنای آموخته های خود را ببیند.

تطبیق نی ها با فنجان ها و زیردستی ها برای افراد، مفهوم الگوی یک به یک را به خوبی به او آموزش می دهد. تعداد پنجره ها را در یک ساختمان یا صندلی های اطراف خانه خود بشمارد – تقریباً در مورد هر آنچه کودک شما به آن علاقه مند است، او می تواند حساب کند.

مسیرهای جدید را هموار کنید.

وقتی فرزند شما با ماسه بازی می کند، او را دعوت کنید تا جاده هایی را برای اتومبیل های کوچک بسازد. سپس او را ترغیب کنید تا در مورد مسیری که ساخته است، صحبت کند. این جاده ها را می توان از نظر هندسی (مستقیم ، خمیده ، بسته و غیره) توصیف کرد.

استفاده از رایانه را تشویق کنید.

از رایانه ها عاقلانه برای “ریاضی سازی” موقعیت ها استفاده کنید.

او را تشویق کنید شکل های اطراف خود را پیدا کند.

به دنبال اشکال در خانه و بیرون (به عنوان مثال علائم خیابانی) باشد. به دنبال اشکال درون چیزهایی مانند ویندوز و آجر در ساختمان ها یا مثلث در پل ها باشد. ساندویچ ها را به شکل های مختلف برش دهید و قبل از خوردن آن ها، کودکان را دعوت کنید تا آن ها را مرتب کند و هرچقدر می تواند با آن ها اشکال بیشتری بسازد .

از فرزند خود بخواهید که با انگشتان خود شماره ها را نشان دهد.

از او بپرسید: “چند ساله است؟ چند حیوان خانگی دارد؟ چند کوکی خورده است؟” از او بخواهید که اعداد را به روش های مختلف نشان دهد – چهار می تواند سه انگشت از یک طرف و یک انگشت از طرف دیگر باشد.

همه چیز را اندازه گیری کنید.

کوزه های خالی با اندازه ها و شکل های مختلف را جمع آوری کرده و به فرزندتان اجازه دهید با ریختن آب از یک شیشه به دیگری، آن ها را مقایسه کند و تفاوت بین آن ها را درک کرده و توضیح دهد. از نمودار رشد برای نشان دادن قد فرزند خود استفاده کنید – می توانید برای همراهی با او قد خود را نیز علامت گذاری کنید.

تعداد قدم های خود را بین دو نقطه در خانه بشمارید مثلا چند قدم را برای رسیدن از اتاق خواب به حمام باید برویم.

جمع آوری، طبقه بندی و مرتب سازی اشیاء.

فرزند خود را تشویق کنید تا مجموعه های خود را مرتب کند – سنگ ها، تیله ها، سکه ها یا هر چیز دیگری. چند شکل مختلف برگ می تواند پیدا کند؟ آیا او می تواند سیب را با رنگ خود مرتب کند – سبز، قرمز یا کمی از هر دو؟

در حین تمیز کردن طبقه بندی کنید.

وقتی وقت آن رسیده است که اسباب بازی ها، کتاب ها یا لوازم هنری را کنار بگذارید، فرزند خود را ترغیب کنید تا اشیا و لوازم را طبقه بندی کند. تمام بلوک هایی را که به همان شکل در همان جعبه هستند قرار دهید. این همچنین زمان مناسبی برای استفاده و آموزش واژگان مکانی مانند “در کنار” ، “داخل” یا “در بالای آن” و “در زیر” است.

کودکان به صورت باور نکردنی ای مسائل (ساده و مربوط به خودشان) را حل می کنند. آن ها شروع به یادگیری قوانین “بازی استدلال” و الگوها و منطق های موجود در بازی می کنند. از طریق درک مشکل (مشکل نه به معنای منفی آن، بلکه منظور فاصله آنچه که هست و باید باشد) و حل مسئله، کودک شما یاد می گیرد که افکار خود را بیان کند. او بین ریاضیات، زبان و خلاقیت ارتباط برقرار خواهد کرد.

منبع مقاله

پیام بگذارید