راهنمای آموزش ریاضی به کودک برای خانواده

4

آموزش ریاضی به کودک در خانه خیلی راحت‌تر و مفیدتر از آن است که فرایند یادگیری ریاضی را فقط به مدرسه و معلمان محوّل کنید. در این مقاله استراتژی‌های آموزش ریاضی به کودک توسط خانواده را مطرح می‌کنیم. با مجله ماروک در راهنمای آموزش ریاضی به کودک همراه باشید.

یادگیری ریاضی در مدرسه می‌تواند یکی از چالش‌های سخت و اساسی برای دانش‌آموزان و کودکان باشد. همین موضوع برای برخی دیگر از دانش‌آموزان بخاطر آمادگی در دوران کودکی و یادگیری مبانی ساده و اصولی از ریاضی در خانه به آن‌ها کمک کرده تا ریاضیات را راحت‌تر پیش ببرند.

ما در ادامه چند استراتژی آموزش ریاضی به کودک در خانه را اشاره می‌کنیم تا مادر یا پدر در دوران پیش از مدرسه بتوانند اصول، مبانی و اهمیت ریاضیات را به کودک خود آموزش دهند. این روش‌ها که در آموزش ریاضی به کودک به پدر یا مادر کمک می‌کنند، فرایندهای پرتکرار و ساده هستند که خانواده باید به مرور زمان و در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده کنند.

1- یادگیری شمارش اعداد

اولین بخش از یادگیری ریاضی در کودک، یادگیری شمارش اعداد است. شمارش اعداد از 1 تا 10 برای کودکان 3 ساله کار ممکنی است و می‌توان با شمارش اعداد زمینه اصلی ریاضیات را برای کودک خود فراهم کنید. شمارش اعداد در هر موضوع قابل اشاره است. برای کودک خود میوه آورده‌اید، یک سیب، یک موز و یک پرتقال روی میز است. از کودک خود بخواهید از یک تا سه میوه‌ها را پس از آموزش بشمارد.

راهنمای آموزش ریاضی به کودک برای خانواده
آموزش شمارش اعداد به کودک

2- استفاده از تصاویر

یادگیری برای کودکان پیش از شروع دوران مدرسه و تا 6 سالگی بیشتر از طریق تصاویر، فیلم‌ها و صداها شکل می‌گیرند. یادگیری از طریق تصاویر، فلش‌کارت‌ها و عکس‌های آموزشی که شکل نوشتاری حروف الفبا، اعداد و دیگر مطالب مهم بر آن‌ها نقش بسته است ساده‌ترین راه برای آموختن مفاهیم مهم به کودکان است.

بجز تصاویر، فیلم‌ها و شعرها که حالتی موسیقی‌گونه نیز دارند برای یادگیری بهترین فرصت برای آموزش ریاضی به کودکان هستند. هرچند بجز این محتواها، ابزارهای دیگری نیز برای آموزش وجود دارد.

استفاده از تصاویر برای آموزش ریاضی به کودک

3- استفاده از ابزارها

هنگامی که از ابزارها استفاده می‌کنیم منظورمان هرگونه ابزار خریدنی یا ابزار خلاقانه شماست. ابزارهای مناسب برای یادگیری ریاضی وجود دارد. بجز ابزارهایی مانند چینه مکعبی برای شمارش و ساخت و ساز، خرید ابزارهایی مانند شن و گِل بازی، خمیر بازی و حتی چنگال و قاشق هم ابزارهای یادگیری مناسبی هستند.

در بین ابزارهای آموزشی مختلف، برای آموزش ریاضی به کودک در خانه، کافیست به سرگرم کننده بودن آن ابزار توجه کنید. در بین تمام ابزارها، ما شن و گل بازی و خمیر بازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. استراتژی بعدی ما یادگیری سرگرم‌کننده ریاضی برای کودک است که از همین ابزارها استفاده می‌کند.

استفاده از ابزارهای سرگرمی برای آموزش ریاضی مثل خمیر بازی
استفاده از ابزارهای سرگرمی برای آموزش ریاضی مثل خمیر بازی

4- یادگیری سرگرم کننده

هنگامی که از آموزش ریاضی به کودک توسط خانواده صحبت می‌کنیم یا حتی کلا به مقوله یادگیری ریاضی کودک می‌پردازیم حتما باید به سرگرمی، بازی و دوری از روش‌های سنتی یادگیری نیز توجه خاص داشته باشیم. ریاضیات در نگاه اول برای همه ما، پیچیده، سخت و طاقت‌فرسا است و همین باعث می‌شود هنگامی که از آموزش ریاضی صحبت می‌کنیم به جذاب یاد دادن آن هم توجه کنیم.

آموزش ریاضی به کودک در خانه به روش‌های سرگرم کننده

هنگامی که با کودک خود درحال خمیر بازی هستید، کافیست اشکال اعداد ریاضی را برای او یک بار بسازید. از او بخواهید اعداد مختلف را با خمیر برای شما شکل دهد تا هم برای مهارت دست‌ورزی و هم برای مهارت ریاضی خود تلاش کند. بجز اعداد، اشکال هندسی نیز به راحتی قابل بازی و تمرین کردن هستند. ساختن مربع، دایره و مثلث کار سختی نیست و به طبع استفاده از این فرصت برای آموزش ریاضی به کودک بسیار راحت‌تر و ساده‌تر است.

یا استفاده از شن و گل بازی به همان شکل استفاده از خمیر بازی بوده و فرصت‌های یادگیری مناسبی برای کودک شما فراهم می‌کند.

5- بازی‌های آموزشی ریاضی

شاید نتوان بازی‌های آموزشی ریاضی در، کشور عزیزمان، ایران پیدا کنیم و به آن برای یادگیری ریاضی کودک اشاره کنیم امّا بازی‌های فکری، رومیزی و پازل که با شمارش، حالت‌ها و اشکال مرتبط هستند برای یادگیری کار را راحت می‌کنند. بازی‌های فکری ساده مثل بازی وازابی که به تعداد تاس و اشکال و کارت‌های ساده مرتبط هستند می‌توانند دلیل مناسبی برای انگیزه دادن به کودک شما جهت همراهی شما در بازی باشند.

کودکان دوست دارند همانند پدر و مادر در فعالیت‌های روزانه آن‌ها سهیم شده و همین اتفاق کمک می‌کند در بازی‌های آموزشی شما را راحت‌تر همراهی کنند لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم خودتان اول بازی کنید تا کودک با شما همراه شود.

در گام بعدی بازی‌های موبایل قرار دارند. پیش از هر چیز استفاده از تلفن همراه برای کودک، بدون سازوکار و بستر امن، کاری خارج از اصول تربیت کودکان است. با این‌حال می‌توان تلفن همراه را تبدیل به ابزار مفیدی در راستای پرورش کودک کرد.

با توجه به وجود بازی‌های آنلاین و علاقه کودکان به استفاده از تلفن همراه، با کمک نرم‌افزارهای مراقبت کودک دسترسی‌های کودک خود را فقط به نرم‌افزارهای آموزشی و بازی آموزنده محدود کنید. این بازی‌های آموزشی که در پلتفرم بازار و مایکت به وفور قابل مشاهده هستند از تهدیدها فرصت‌ساز خواهند شد.

6- بازخوردگیری دائمی

از هر لحظه برای بازخوردگیری و آموزش ریاضی به کودک استفاده کنید. آموزش ریاضیات با توجه کاربرد آن، هیچ‌وقت نباید متوقف شود. در ماشین نشسته‌اید. پشت چراغ قرمز هستید. از کودک خود بخواهید تعداد خودروهای سفید را بشمارد. تعداد درختان کنار خیابان را به شما بگوید. نباید آموزش ریاضی به کودک متوقف شود و باید در همه لحظات از فرصت‌های یادگیری استفاده کنید.

بازخوردگیری دائمی از یادگیری ریاضیات کودک و راهنمایی از کاربرد ریاضی
بازخوردگیری دائمی از یادگیری ریاضیات کودک و راهنمایی از کاربرد ریاضی

به سفر رفته‌اید. شمال ایران یا جنوب و حاشیه خلیج همیشه فارس، در هنگام رفتن به لب ساحل، شن‌ها و صدف‌ها فرصتی برای یادگیری هستند. شمارش صدف‌های زیبا و هم‌شکل، شمارش ماهی و خرچنگ، نوشتن اعداد روی ساحل شنی کاری لذت بخش است. از این موارد استفاده کنید.

عید نوروز و 7 سین شادی بخش و فرصت شمارش اعداد تا 7 می‌تواند یک دلیل دیگر باشد. اینکه این رویدادها چگونه و چطور تبدیل به فرصت می‌شوند، وابسته به شما و خلاقیت شما دارد.

7- اصرار نکنید

در هنگام آموزش ریاضیات به هیچ وجه در آموزش ریاضی به کودک خود اصرار نکنید. آموزش دادن شمارش و اعداد و اصول اولیه، تنها موارد مهمی است که باید نگران آن باشید. آن هم فرصتی در مدرسه و در کنار دیگر دانش‌آموزان برای کودک شما وجود دارد که انگیزه‌های یادگیری و استادی مهربان مانند معلم که اصول آموزش را کاملا بلد است و با مهربانی در کنار کودک شما خواهد بود.

پیام بگذارید